dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Danmark på en 37. plads i ligeløn

Den manglende ligeløn mellem mænd og kvinder spænder stadig ben for danske kvinders ligestilling

Det fremgår af en netop offentliggjort rapport fra World Economic Forum.

I den årlige ligestillingsrapport - Global Gender Gap Report 2010 - fra World Economic Forum bliver Danmark endnu engang placeret som nr. 7 i ligestilling efter de andre nordiske lande, Irland og New Zealand.

Og ligesom tidligere år er det atter uligelønnen mellem mænd og kvinder, der er med til at trække Danmarks placering ned.

Ifølge rapporten er danske kvinder de bedst uddannede i verden. Men Danmark er blot nr. 37, når man måler på, om danske mænd og kvinder får samme løn for lignende arbejde.

cgt

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/danmark-paa-en-37-plads-i-ligeloen

GDPR