dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Færre skolebørn i specialklasse

Egedal Kommune sætter for alvor sætter skub i deres inkluderingsprojekt i folkeskolerne
KORT NYT
11. AUG 2011 14.06

EGEDAL: Flere og flere penge er blevet brugt på specialundervisning i takt med, at flere og flere børn er blevet visiteret til specialundervisning. Det har fået Egedal Kommune til at starte en modsatrettet bevægelse, skriver Lokalavisen Egedal.

- De seneste år har vi sendt flere og flere børn i specialklasser og til specialundervisning. I år går vi den modsatte vej. Der er blevet udvalgt 25 børn fra specialundervisningen, som nu skal gå i helt almindelige klasser, siger Karsten Søndergaard (V), der er formand for Skoleudvalget i Egedal Kommune til Lokalavisen Egedal.

Selv om kommunen har brugt flere penge på skoleområdet, så har man været nødt til at spare på normalundervisningen. Derudover er holdningen i fagkredse, at det ikke nødvendigvis er godt for børn med for eksempel ADHD kun at være sammen med ligesindede.

jos

 

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/faerre-skoleboern-i-specialklasse

GDPR