
I 2007 brugte 42 folkeskoler den. Nu benyttes metoden i omkring hver tredje skole ud af 1500. Det viser nye tal fra University College Nordjylland, skriver Politiken.
Idéen bag LP-modellen er, at undervisningen skrues sammen, så der er plads til flere af de elever, der tidligere ville have fået specielundervisning. Uden at det går ud over de andre i klassen.
Nymarkskolen i Slagelse indførte modellen i 2007. Alle skolens lærere får uddannelse i at arbejde med LP.
Antallet af elever, der går i specialklasser eller modtager specialundervisning i alle eller nogle af timerne, er faldet fra 104 til kun 9 børn.
På landsplan kostede specialundervisning sidste skoleår 12,8 milliarder kroner. Det svarer til en tredjedel af folkeskolens budget.
tj
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.