MIDTJYLLAND: En udvidelse af hospitalet i Herning er ifølge en rapport fra COWI op mod en milliard kroner dyrere end et nybyggeri. Det er blandt andet den oplysning, regionsrådet nu sender af sted til sundhedsminister Jakob Axel Nielsen (K).
For knap et år siden samlede Region Midtjylland sine ønsker til større hospitalsbyggerier. Blandt ønskerne var finansiering af et nyt, moderne hospital i Vestjylland, som allerede indgik i den akutplan, regionsrådet vedtog i 2007.
Regeringen og dens rådgivende udvalg følte sig imidlertid ikke helt overbevist om, at et nybyggeri var den bedste løsning for den vestlige del af regionen. På den baggrund bad Region Midtjylland et rådgivende ingeniørfirma om at sammenligne fordele og ulemper ved henholdsvis nybyggeri og udvidelse.
Sammenligningsgrundlaget fra Cowi bliver nu sendt af sted til Jakob Axel Nielsen med regionsrådets kommentarer. Regeringens rådgivende udvalg ventes at aflevere sin nye indstilling til regeringen i oktober i år.
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.