KALUNDBORG: Kalundborg Kommune bliver en del af et nyt nationalt initiativ, hvor Movia og Danmarks Naturfredningsforening etablerer såkaldte Naturstoppesteder. I Bjørnstrup på Røsnæs får et busstoppested ny funktion som udgangspunkt for naturoplevelser i området. Det skriver Sjællandske Nyheder.
Stoppestedet skal gøre det lettere for både borgere og besøgende at komme ud til Røsnæs’ natur uden bil. Med skiltning og digitale guides via QR-koder skal passagerer ledes videre til stier, udsigtspunkter og lokale oplevelser i kommunen.
Fra kommunal side ses initiativet som en del af arbejdet med at understøtte adgang til natur- og fritidstilbud i et af kommunens mest besøgte områder. Samtidig er der planlagt en yderligere styrkelse af busbetjeningen til Røsnæs Naturskole, hvor en forlængelse af ruten skal gøre området endnu mere tilgængeligt.
AW
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.









