FOLKETINGET: Undersøgelserne viser klart, at en fremtidssikret løsning er en ny bane fra Ringsted over Køge til København, og den støtter SF, oplyser partiet.
- Det er på tide, at vi får en ny bane mellem Ringsted og København. Det betyder at vi kan indføre kørsel på en time mellem Odense og København, og ikke mindst at mange pendlere på strækningen vil få flere og hurtigere toge" udtaler SFs trafikordfører Pia Olsen Dyhr
- SF støtter også Køge-løsningen, fordi den er fremtidssikret. Vi må holde op med at bygge baner, der kun løser problemerne på kort sigt. Det er uansvarlig økonomisk politik at kaste penge ud i projekter, der alligevel kun virker i få år, og det er netop det der vil blive resultatet, hvis det bliver 5 spors løsningen der gennemføres" afslutter Pia Olsen Dyhr
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.