
For at forebygge unødigt sygefravær kører Næstved Kommune i øjeblikket kampagnen 'Giv hygiejnen en håndsrækning'. Her kan de ansatte bl.a. øve og teste, hvor gode de er til at vaske hænder - og det er der ligefrem gået konkurrence i på nogle plejecentre.
- De allerfleste ved jo godt, at man skal vaske hænder. Derfor har vi i årets kampagne gjort mere ud af at øve den gode håndvask og konkret vise, hvor mange bakterier, vi faktisk bærer rundt på hænderne. Vi har blandt andet anskaffet os en håndhygiejne-maskine. Den fungerer så snedigt, at to kameraer filmer hænderne, mens man vasker dem, og bagefter vurderer maskinen så, om man er kommet rundt om alle fingre og mellemrum.
- Vi er mange, der nok troede, at vi havde styr på det med håndvasken, men som alligevel er blevet overraskede over, hvor let det er at springe et område over. Særligt tommelfingrene og mellemrum bliver snydt, fortæller Torben Søndergaard Nielsen, der er ansvarlig for hygiejnekampagnen i kommunen.
På ældreområdet er der flere steder gået sport i håndhygiejne. Nogle afdelinger har udfordret hinanden i, hvem der består maskinens test flest gange.
Et af de andre initiativer som er populært i kampagnen, er en UV-lyskasse, der viser, om der er bakterier tilbage efter en håndvask eller afspritning af hænderne. Man kan også få besøg af en hygiejnesygeplejerske fra Region Sjælland, der fortæller om håndhygiejne.
ka
På skole og børneområdet er der også udarbejdet forskelligt materiale, ligesom der er konkurrencer for børn og forældre.
Foto
På Socialpædagogisk Center tester medarbejderne håndhygiejne-maskinen.
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.