dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Aarhus dobbeltbooker advokatfirma til undersøgelse af fogedforbud

Politikere i byråddet i Aarhus stiller spørgsmålstegn ved om advokatfirma både kan forsvare fogedforbud i landsretten og lave en uvildig vurdering.

AARHUS: Endnu en gang vurderer Horten, der er Aarhus Kommunes eksterne advokat, at kommunen ikke kan ophæve fogedforbuddet mod TV2 i sagen om de skjulte optagelser på plejehjemmet Kongsgården. Firmaet var blevet bestilt til at lave en vurdering af, om kommunen kan anmode om at ophæve fogedforbuddet. Det skriver Jyllands-Posten

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/aarhus-dobbeltbooker-advokatfirma-til-undersoegelse-af-fogedforbud

GDPR