Børnene i den danske folkeskole skal blive målbart bedre i de to fag dansk og regning. Det vil blive det centrale i den refiorm af folkeskolen, som regeringen er på vej med. Og resultaterne skal være til at måle om tre år. Det fortæller Jyllands-Posten.
- For at få en fagligt stærk folkeskole skal vi løfte de to kernefag dansk og matematik. Har man godt fat her, klarer man sig godt i en række andre fag. Dansk og matematik er fundamentet for alt andet, siger undervisningsminister Christine Antorini (S) til avisen.
Venstre mener, at regeringens mål er alt for snævert og varsler, at partiet vil kræve generel styrkelse af fagligheden i forhandlingerne om folkeskolen. Heller ikke Danmarks Lærerforening er tilfreds med udmeldingen:
- Det er for snævert at tro, at bare fordi vi løfter dansk og matematik, kommer alt andet af sig selv. Nogle har det svært med dansk og matematik, og hvis man blot giver dem mere af det, er jeg slet ikke sikker på, at det er den rigtig løsning. Vi skal også have fokus på de kreative og musiske fag, siger formand Anders Bondo Christensen.
mou
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.