
RANDERS: Landet over oplever folkeskoler problemer med at finde egnede kandidater til skolelederstillinger, som derfor i flere tilfælde står ubesatte i længere tid. Det problem forsøger man at løse i Randers Kommune, hvor ledertalenter inden for egne rækker bliver tilbudt et uddannelsesforløb med fokus på at udvikle kompetencerne til at varetage lederstillinger i fremtiden.
- Formået er at styrke rekrutteringen til skoleledelsen i Randers Kommune. Som i så mange andre kommuner har det været en udfordring at få besat skolelederstillinger, og derfor sammensatte vi et program for ledertalenter på området, fortæller rekrutteringskonsulent Rebecca Abl Jørgensen.
Programmet indebærer blandt andet et ledelsesmodul på VIA, coachingsamtaler, mentorordning og en personlighedstest med fokus på styrker og udviklingsområder. Forhåbningen er, at ledertalenterne vil søge stillinger med ledelsesansvar i fremtiden inden for organisationen.
Det første hold med 12 nyuddannede ledertalenter har netop fået overrakt eksamensbeviser, og af dem er en allerede blevet viceskoleleder, mens flere andre har fået forskellige former for ledelsesansvar på deres arbejdspladser, oplyser kommunen.
Kan udfordre organisationen
- Det er nemmere at rekruttere en leder, der allerede kender arbejdsgangene, og vedkommende kan hurtigere gå i gang med at udfordre organisationen – på den gode måde, siger Hans Minor Vedel, direktør for Børn og Skole.
- Det gavner også organisationen på den måde, at de nuværende ledere helt naturligt kommer til at reflektere over deres egen ledelsespraksis. Når en medarbejder bliver uddannet i ledelse og gør brug af sin nye viden på arbejdspladsen, så giver det mulighed for at vurdere og justere de eksisterende arbejdsgange. Alle kommer til at stå lidt mere på tæer, og det er sundt for organisationen, tilføjer han.
Randers Kommune gennemfører et lignende forløb for ledertalenter efter sommerferien, og her er det også muligt for pædagoger fra dagtilbudsområdet og socialrådgivere at deltage.
ak
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.