Nu præsenterer arbejdstagernes organisationer deres krav i de indledende øvelser til forhandlingen af OK26.
Det betyder, at fagforeningerne i løbet af december udveksler formelle krav med de offentlige arbejdsgivere. Herefter kan selve forhandlingerne gå i gang i starten af 2026.
- Ud over at lægge arm med arbejdsgiverne om lønnen, kommer vi til at arbejde benhårdt på at aftale bedre muligheder for at tilrettelægge arbejdet mere fleksibelt. Fleksibilitet er helt afgørende for et arbejdsliv i balance, og vi ved, at fleksibilitet reducerer omfanget af stress på arbejdspladserne, siger Djøfs forhandlingsleder Johanne Nordmann, formand for de 33.000 medlemmer af Djøf Offentlig.
En anden gruppe som Djøf repræsenterer er chefer i staten, kommunerne og regionerne. I deres krav er den røde tråd, at vilkårene som chef i den offentlige sektor skal være holdbare og tidssvarende – både når det gælder løn, fleksibilitet og ansættelsesform.
Også Lærernes Centralorganisation deltager i forhandlingerne for arbejdstagerne, hvor de bl.a. vil have reallønsforbedringer. Derudover har Centralorganisationernes Fællesudvalg (CFU) formuleret en række krav, som skal gøre familiernes liv nemmere - fx med barns tredje sygedag. Sådan skriver Folkeskolen.dk.
"CFU’s mål med OK26 er at skabe et mere fleksibelt arbejdsliv for alle. Der skal derfor etableres en egentlig fritvalgskonto med valg mellem løn, pension og frihed. Fritvalgskontoen vil bl.a. give mulighed for to fleksibilitetsdage årligt for alle og bane vejen for nye og bedre seniorvilkår, som i højere grad svarer til det som gælder på store dele af det private arbejdsmarked i dag. Fritvalgskontoen vil være banebrydende i forhold til at skabe mere attraktive statslige arbejdspladser," skriver man i en pressemeddelelse.
Forhandlingerne skal ske i januar og februar 2026. Herefter skal medlemmerne stemme om aftalen, som parterne kommer frem til, i marts. Hvis de stemmer ja til aftalen, vil den nye overenskomst træde i kraft den 1. april eller deromkring.
JN
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.













