dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi
Der skal stadig passes på de svageste i samfundet, og derfor anbefales det fortsat, at ledelsen på hospitaler og plejehjem fremover har krav om coronapas og mundbind. (Arkivfoto)
Ida Guldbæk Arentsen, Ritzau Scanpix

På hospitaler og plejehjem kan mundbind stadig skulle frem

Restriktioner er fortid fra tirsdag, men besøgende på hospitaler og plejehjem kan stadig skulle bære mundbind.
27. JAN 2022 6.30

Mens danskerne fra tirsdag kan droppe mundbindet, når der besøges butikker og købes ind, ser det ikke ud til at forsvinde helt fra samfundet.

Skal man besøge indlagte på hospitalet eller bedsteforældre på plejehjemmet, kan der stadig være krav om mundbind og coronapas. Det anbefales i hvert fald, at både sygehuse og plejehjem så vidt muligt stiller krav om mundbind fremadrettet.

- Der er jo ingen, der har lyst til at være den, der bærer smitten ind på et sygehus eller plejehjem, siger sundhedsminister Magnus Heunicke (S) på et pressemøde onsdag. Her er det endeligt blevet bekræftet, at coronarestriktioner fra tirsdag er fortid, som landets medier har kunnet berette hele dagen.

Hensyn til sårbare

Hos Kræftens Bekæmpelse er man glad for indstillingen om fortsat at bruge mundbind og coronapas på landets sygehuse.

- Når man er indlagt for at få behandling for sin kræftsygdom - eller er forbi for at få kemoterapi eller stråler - skal man føle sig tryg og ikke være bange for at blive smittet, siger afdelingschef Pernille Slebsager i en pressemeddelelse.

Hos Astma-Allergi Danmark opfordrer man til fortsat at bruge mundbind flere steder. Ifølge direktør Anne Holm Hansen taler foreningen dagligt med borgere, der er nervøse for den bratte genåbning.

- De har været forsigtige, og flere har været isolerede gennem snart to år, og vi er bange for, at de nu bliver endnu mere afskærmede for resten af samfundet, siger hun i en pressemeddelelse.

Mildere variant dominerer

På onsdagens pressemøde blev det annonceret, at langt de fleste og mest indgribende restriktioner bliver fjernet. Derudover er det en helt anden variant, der dominerer nu end tidligere. Og den er mildere end tidligere varianter.

Siden den første dansker blev testet positiv for covid-19 i februar 2020, er der holdt over 20 coronapressemøder. Det første blev holdt 11. marts 2020, da store dele af Danmark blev lukket ned i to uger. Det - måske foreløbig - sidste blev afholdt 26. januar 2022. Altså mere end 22 måneder senere.

Det skyldes blandt andet, at der er mange vaccinerede i Danmark. Samtidig er der relativt få indlagt.

ritzau

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/paa-hospitaler-og-plejehjem-kan-mundbind-stadig-skulle-frem

GDPR