dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Nordjysk direktør undrer sig over forskel på flyafgifter

Nordjyske flypassagerer ser modsat bornholmerne ikke ud til at slippe for nye flyafgifter
KORT NYT
31. AUG 2011 8.25

NORDJYLLAND / BORNHOLM: Socialdemokraterne og SF foreslår i deres program 'Fair Løsning,' at flypassagerer betaler en afgift på 75 kroner per flyvetur indenrigs. Dog skal Bornholm fritages, skriver DR Bornholm.

Afgiften vil ramme nordjyderne særligt hårdt, vurderer direktøren for Aalborg Lufthavn, Søren Svendsen.

- Hvis man skal fritages, fordi man er en ø, så synes jeg, at det virkelig er en skævvridning. Fordi vi her i Nordjylland har meget vanskeligere ved at komme til København via alternative veje, siger han.

srl

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/nordjysk-direktoer-undrer-sig-over-forskel-paa-flyafgifter

GDPR