AARHUS: Aarhus Kommune har netop gennemført et udbud af energibesparelser i 17 af kommunens bygninger - et såkaldt 'ESCO'- projekt. Den samlede besparelse estimeres på nuværende tidspunkt til at være ca. 2,4 mio. kWh pr. år over de 10 år, ESCO leverandøren garanterer for energibesparelsen, oplyser kommmunen.
Projektet skaber arbejdspladser og er omkostningsneutralt for kommunen, da de energibesparende tiltag finansieres af de opnåede energibesparelser, hvilket betyder, at investeringen skal være betalt tilbage, inden projektet er færdigt.
Ud over besparelserne opnår Aarhus Kommune en række andre fordele i de involverede bygninger: et forbedret indeklima (hvor det er muligt), mindre vedligehold (hvor der udføres tiltag) samt blivende besparelser. Desuden får Aarhus Kommune erfaringer, som kan bruges til at udføre lignende projekter.
ESCO udbuddet var omfattende, bl.a. skulle tilbudsgiverne analysere fire udvalgte bygninger, og komme med præcise tilbud på energibesparende tiltag (f.eks. udskiftning af pumper eller efterisolering) og redegøre for, hvilke besparelser hvert enkelt tiltag vil medføre mv.
Fire leverandører blev prækvalificeret og har afgivet tilbud:
• EnergiMidt A/S og Glenco A/S
• NCC Construction Danmark A/S med underleverandører: NRGi Rådgivning A/S og EL:CON Gruppen A/S
• Siemens A/S Building Technologies
• YIT A/S med underleverandører: Dansk Energi Management og Lokalenergi
Aarhus Kommune takker for de fire meget kvalificerede tilbud, og efter meget nøje overvejelser blev NCC Construction Denmark A/S med underleverandører: NRGi Rådgivning A/S og EL:CON Gruppen A/S valgt som vinder af udbuddet.
I det kommende år vil ESCO leverandøren skulle udføre omfattende analyser af resten af bygningerne, udføre de energibesparende tiltag, der bliver enighed om, samt garantere for energibesparelsen.
ka
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.