dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

National sprogkomité skal styrke fremmedsprog i hele Danmark

Bertel Haarder står i spidsen for national sprogkomité nedsat af Region Midtjylland.
23. JAN 2025 14.55

MIDTJYLLAND: Mindst 32 sprogfaglige uddannelser på landsplan er lukket de seneste år, færre gymnasieelever vælger sprog på højt niveau, og der er mangel på sproglærere i folkeskolen. Samtidig hungrer erhvervslivet efter flere medarbejdere med stærke sprogfærdigheder. 

Derfor har Region Midtjylland nu valgt at nedsætte en national sprogkomité. 

- Fremmedsprog er en afgørende ressource for vores samfund – både kulturelt og økonomisk. Med den nye sprogkomité skaber vi et forum, der kan samle kræfter på tværs af politik, erhvervsliv og uddannelse for at finde løsninger, der kan styrke sprogfagenes rolle i hele uddannelsessystemet, siger regionsrådsformand Anders Kühnau (S).

Sprogkomitéens arbejde bygger videre på Region Midtjyllands erfaringer med det regionale sprogudvalg og sprogtopmødet, som fandt sted i april 2024. Her var både lokale, regionale og nationale aktører enige om, at fremmedsprog har brug for en national indsats for at imødegå udfordringerne.

Regionsrådet har peget på den tidligere politiker, Bertel Haarder som formand, der har takket ja til at stå i spidsen for projektet.

- Jeg har været undervisningsminister i 15 år, medlem af EU-parlamentet i syv år og senere Europaminister. Sprog har altid været en central del af mit virke, siger Bertel Haarder. 

Sprogkomiteen vil arbejde for: 

  • At skabe forståelse for vigtigheden af sprogfag gennem forpligtende samarbejde.
  • At styrke sprogfagene i grundskolen, herunder sikre udbud af franskundervisning.
  • At styrke sprogfagene i ungdomsuddannelserne gennem ændringer i linjestrukturen.At etablere en ramme for efteruddannelse af sproglærere inspireret af STEM-område
  • At styrke sprogfagene på de videregående uddannelser, f.eks. ved at afskaffe dimensioneringen på sprogfag på videregående uddannelser.
  • At styrke samarbejdet mellem erhvervsliv og uddannelsesinstitutioner.

Kilde: Region Midtjylland

 

lgn

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/national-sprogkomite-skal-styrke-fremmedsprog-i-hele-danmark

GDPR