I slutningen af august arrangerede foreningen en såkaldt jobbørs, der skal få indvandrere i arbejde. Optællingen er ikke afsluttet, men foreningen er sikker på, at den har skaffet job til mindst 200 indvandrere.
Demokratiske Muslimer venter nu at afholde yderligere tre jobbørser i Odense, Århus og Aalborg, inden året er omme.
Integrationsminister Rikke Hvilshøj (V) har flere gange, senest onsdag, fremhævet, at Demokratiske Muslimer er med til at fremme integrationen.
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.