dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Kun få elbiler i fynske kommuners vognpark

Trods masser af ambitiøse klima-planer er det kun en halv procent af kommmunernes biler, der er elbiler
KORT NYT
9. FEB 2011 15.34

Ud af de ti fynske kommuner er det kun tre, der har elbiler blandt de kommunale køretøjer - og det er i alt kun otte stk. Det fortæller TV2 Fyn, der har foretaget en opgørelse. Den viser, at kun en halv procent af Fyns 1622 kommunale biler er klimavenlige elbiler.

De tre kommuner er Nyborg, Middelfart og Ærø, og de kan tilsammen altså kun mønstre otte elbiler. I Nyborg beretter man om problemer med bilernes rækkevidde og om kulde i kabinen. Nyborgs borgmester Erik Christensen (S) siger til TV2:

- Men det er netop derfor, at vi som kommune vil gå forrest og være med til at teste dem. Så håber vi, at producenterne kan få luget nogle af børnesygdommene væk, inden den næste generation af elbiler kommer på markedet.

Fyns største kommune, Odense, har 500 kommunale biler og ingen elbiler. Her vil man nemlig ikke have dem, før bilfabrikanterne er klare med elbiler, der er tænkt som elbiler og uden børnesygdomme.

mou

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/kun-faa-elbiler-i-fynske-kommuners-vognpark

GDPR