GULDBORGSUND: Det var en tilfreds borgmester, der for andet år i træk fik forhandlet et budgetforlig igennem i økonomiudvalget med opbakning fra samtlige partier, lister og løsgænger, skriver Folketidende.
- Direktionen har, efter ønske fra økonomiudvalget, fundet rationaliseringsgevinster for i alt 19 mio. kr., blandt andet ved at forhandle bedre indkøbsaftaler med leverandører, energibesparelser og en analyse af kommunens bilpark, sådan lyder det far en tilfreds borgmester John Brædder (L).
De ekstreme nedbørsmængder der forårsagede store oversvømmelser i sommerhus- og landbrugsområder har haft høj prioritet. Der afsættes 4 millioner kroner til målrettet vandløbsvedligeholdelse i tæt samarbejde med ålaug, landvindingslag og andre interessenter.
ka
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.