På trods af en varig og markant reduktion af arbejdsevnen arbejder ca. 2.000 danske førtidspensionister 37 timer eller mere om ugen. Og ved det fuldtidsarbejde tjener de i gennemsnit ca. 26.500 kr. om måneden samtidigt med, at de stadig oppebærer en stor del af deres førtidspension.
Det viser en analyse af førtidspension, som DA har foretaget og offentliggør i nyhedsbrevet Agenda..
Analysen viser, at i alt 23.500 førtidspensionister har lønnet beskæftigelse ved siden af førtidspensionen.
Det svarer ca. til hver tiende af alle førtidspensionister.
Knap 25 procent af de beskæftigede førtidspensionister bruger mere end 20 timer ugentligt på arbejdet.
cgt
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.