AARHUS: Borgmester i Aarhus, Jacob Bundsgaard (S), vil ikke nægte højreekstreme at demonstrere på kommunens områder.
Fagforeningen FOA har i et åbent brev til Aarhus byråd foreslået, at kommunen skulle nægte højreekstremister fra ind- og udland at samle sig i Mølleparken. Her har den anti-islamistiske forening, Danish Defense League, inviteret til demonstration den 31. marts.
Men det er ifølge borgmesteren slet ikke en mulighed at nægte dem adgang til de kommunale områder.
- I Danmark har vi en grundlovssikret ret til at forsamle os. Den vil jeg gerne forsvare - også selvom de står for noget, jeg finder både modbydeligt og meget indsnævret. Men de har en grundlovssikret ret og den har vi alle sammen pligt til at forsvare, siger Jacob Bundsgaard til DR Østjylland.
cgt
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.