
ESBJERG: Antallet af dagsinstitutioner vil om kort tid blive reduceret markant i Esbjerg Kommune. I dag er der 56 dagsinstitutioner. Fra og med 1. januar 2012 er dette tal reduceret til 38 enheder. Som et led i omstruktureringen, vil der tilsvarende ske en reduktion i antallet af ledere fra 56 til 38.
Det oplyser kommunen i en kortfattet pressemeddelelse.
Formålet med den nye struktur med større enheder og dermed også færre ledere, er at fastholde fokus på det pædagogiske arbejde med børnene, sætte fokus på ledelse og sikre enhedernes økonomiske bæredygtighed.
- Vi har arbejdet intensivt med udviklingen af den nye struktur, og jeg er glad for, at den nu er faldet på plads. Lederne har givet udtryk for, at de glæder sig til at komme i gang med at arbejde i den nye organisering, siger Karin Christensen, der er Dagtilbudschef i Esbjerg Kommune.
- Nu er der mange praktiske ting, der skal ordnes. Vi skal have en gnidningsfri overgang til den nye struktur, for at fokusere på vores vigtigste opgave, det pædagogiske arbejde med børnene, siger dagtilbudschefen.
mou
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.