FLENSBORG: Efter et meget tæt løb stod det i aftes ved 19-tiden klart, at Simon Faber og Elfi Heesch, der er CDUs og de Grønnes kandidat, går videre til næste valgrunde.
På forhånd var der lagt op til en meget spændende dyst, da ikke færre end ni kandidater stillede op til overborgmestervalget, skriver SN.dk.
Ud af de 74.000 valgberettigede flensborgere fik Elfi Heesch 25,1 procent af stemmerne, mens Simon Faber fik 19,4 procent.
Valgdeltagelsen lå på kun 27,8 procent.
tj
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.