Lene Espersen går af som partiformand

Lene Espersen går af som partiformand

Hjemme igen fra Qatar har den omstridte politiker meddelt sin beslutning. Hun bliver som udenrigsminister
13. JAN 2011 19.05

FOLKETINGET: Den konservative partiformand, udenrigsminister Lene Espersen, træder tilbage som formand for partiet.

Det meddelte hun på et pressemøde torsdag kl. 19.

Afgørelsen kommer ovenpå en periode med dårlige sager for den nordjyske politiker og på det allerseneste en række katastrofale meningsmålinger.

Parlamentarisk karriere
Udenrigsminister fra 23. feb. 2010.
Økonomi- og erhvervsminister fra 10. sep. 2008 til 23. feb. 2010.
Justitsminister fra 27. nov. 2001 til 10. sep. 2008.
Folketingsmedlem for Det Konservative Folkeparti i Nordjyllands Storkreds fra 13. nov. 2007.
Folketingsmedlem for Det Konservative Folkeparti i Nordjyllands Amtskreds fra 21. sep. 1994 til 13. nov. 2007.
Kandidat for Det Konservative Folkeparti i Hjørringkredsen fra 2007.
Kandidat for Det Konservative Folkeparti i Brønderslevkredsen fra 2007.
Kandidat for Det Konservative Folkeparti i Sæbykredsen fra 1994 til 2006.
Kandidat for Det Konservative Folkeparti i Ringkøbingkredsen fra 1993 til 1994.
Formand for Det Konservative Folkeparti fra 27. sep. 2008, politisk leder. Politisk ordfører 5. aug. 1999 - 27. nov. 2001. Tidligere fiskeri-, fødevare- og EU-ordfører for Det Konservative Folkeparti.

 

 

Stillinger fra Lundgaard Konsulenterne
dkjob
www.mercuriurval.com
Fordi mennesker betyder alt