
Hvis man allerede har pengene, opmærksomheden og den politiske indflydelse, så batter det noget at tage på Folkemødet. Det er den polemiske udlægning af konklusionen i en ny rapport om indflydelse på Folkemødet, som professor Anker Brink Lund fra CBS står bag.
Rapporten bygger på en række kvalitative interviews samt en spørgeskemaundersøgelse, som 310 civile arrangører på Folkemødet har svaret på.
De viser, at det var organisationerne med de store budgetter, der i højest grad fik styrket deres netværk og opmærksomhed på deres budskaber blandt beslutningstagere.
- Ikke overraskende fremgår det af spørgeskemaundersøgelsen, at de organisationer, som investerer mange ressourcer i Folkemødet, også er dem, der selv vurderer, at de i høj grad får deres interesser varetaget, siger Anker Brink Lund.
Abonnenter på kommunen.dk kan læse hele historien her.
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.