dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Vil udvide svinefarm og forbedre miljø

Landmand vil udvide produktion af svin og samtidig forbedre miljøet
3. JUL 2006 11.28
En svineavler i Brædstrup har spurgt amtet om lov til at udvide sin produktion til i alt 1.800 søer.

Den slags anmodninger afvises tit, fordi de er en trussel for miljøet. Blandt andet på grund af kvælstofudledninger. Men ikke i dette tilfælde.
- Landmanden vil benytte sig af de nyeste teknikker. Og det betyder faktisk, at miljøbelastningen vil falde med næsten 300 kilo kvælstof om året, hvis vi siger ja til det her, siger miljøudvalgsformand Vilhelm Åmand Hansen.

Trods de nye teknikker vil svineavlerens udvidelse kunne lugtes i området. Men der er så langt til nærmeste naboer, at amtet er villig til at acceptere det.

Udvidelsesplanerne sendes nu ud i høring.

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/vil-udvide-svinefarm-og-forbedre-miljoe

GDPR