ODENSE: Med et nyt forsøg vil Odense Kommune med en millioninvestering over de næste tre skoleår forsøge at skabe en helt ny kultur om tolærerordningerne, skriver Folkeskolen. Tanken er ikke at nedprioritere tolærerordningerne i skolernes daglige udfordringer med sygemeldinger eller lærere, der er fraværende på kurser eller lejrskoler.
- Lige så naturligt, som når man i dag står med en lærer, der er syg og skal have en vikar ind, lige så naturligt skal det også være, at man skal have en vikar ind, hvis man står med en ordning med to lærere, og den ene er syg, forklarer rådmand Susanne Crawley Larsen (R).
Ejerslykkeskolen, der har mange tosprogede elever, er udpeget til forsøget. I sin ansøgning har skolen fokuseret på, at en tolærerordning skal bruges på at styrke læsning og sprog i alle fag med særligt fokus på overgangene på 4. og 7. klassetrin. Derudover skal der fokuseres på naturfag og filosofi.
ka
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.