KOLDING: Blandt andet har advokatfirmaet Bech-Bruun modtaget knap 366.000 kr. i forbindelse med klagesager, som kommunen har tabt på stribe, fordi den har ladet Falck-ansatte ulovligt fratage borgere deres sygedagpenge, skriver 3F Fagbladet.
Om regningen til borgerne siger Koldings borgmester Jørn Pedersen (V): - Det er ærgerligt at bruge penge, når man taber en sag.
Kolding Kommune har tabt 33 sager i det regionale beskæftigelsesankenævn. Nævnet har vurderet, at Falck Jobservice har truffet ugyldige afgørelser som såkaldt anden aktør. 146 sygedagpengesager skal nu gå om. Størrelsen på regningen for de ekstra sagsbehandlingstimer kendes endnu ikke, oplyser kommunen.
Arbejdsmarkedschef Lasse Kamp forklarer, at kommunen ikke brugte egne jurister, men at samarbejde med advokatfirmaet Bech-Bruun, som skulle have stor ekspertise vedrørende udbud og de spørgsmål, der relaterer sig hertil.
ka
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.