
ODSHERRED: Med en nyindmeldt Leif Egholm kan Socialdemokratiet med borgmester Thomas Adelskov i spidsen nu mønstre et absolut flertal i byrådet. S-gruppen går dermed fra 12 til 13 ud af de 25 pladser.
Leif Egholm blev ved KV17 valgt ind som den eneste for Odsherred Listen, der med ankomsten af to afhoppede byrådsmedlemmer fra V, Helge Fredslund og Erik Winther, i marts i år dannede en ny lolkalliste med navnet Nyt Odsherred.
I begyndelsen af maj hoppede Leif Egholm dog ud af den konstellation for at blive løsgænger igen. Og nu er han så socialdemokrat.
Foruden Odsherred er der absolutte flertal i yderligere 18 byråd. De i alt 19 fordeler sig med ti til S, seks til V og tre til K, således:
- S: Frederikshavn, Ballerup, Herlev, Fredericia, Middelfart, Brøndby, Rødovre, Aalborg, Horsens og nu også Odsherred
- V: Herning, Lemvig, Morsø, Varde, Nyborg, Jammerbugt.
- K: Gentofte, Høje-Taastrup, Vallensbæk.
I Nordfyn har Venstre tidligere også haft absolut flertal i denne periode, og ligesådan Socialdemokratiet i Ishøj, men altså ikke længere.
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.