På fem år har skolen har fem forskellige skolespykologer tilknyttet.
Afdelingschef for skolepsykologerne i Aalborg Kommune, Birthe Lundsgaard, fortæller, at blandt andet det store arbejdspres er skyld i, at mange skolepsykologer stopper efter kun kort tid.
- Det er hårdt arbejde at starte nye sager, og det er hårdt arbejde at skulle sætte sig ind i, hvordan den tidligere skolepsykolog har håndteret sagen, siger hun.
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.