Den nye kulturminister Jakob Engel-Schmidt (M) foreslår i et tiltrædelsesinterview i Berlingske, at morgensang bliver almindeligt i skoleverdenen: En simpel ting, der "ikke koster penge".
- Jeg elskede at synge morgensang, da jeg var barn. Lad os sørge for at få vores sangskat ud i det store fællesskab, hvor den ikke længere trives. Ikke fordi vi alle sammen skal stå med nystrøgne skjorter, Oxford-knapper og slips og synge i samme toneart, men fordi musik binder os sammen og skaber fællesskab. Jeg regner med, med velsignelse fra undervisningsministeren, at ringe rundt til samtlige folkeskoler og friskoler og privatskoler og spørge, om de vil være med i vores morgensangsprojekt hver tirsdag, onsdag og torsdag.
På et spørgsmål om "det så er dig, der skal bestemme, hvad der skal synges", svarer ministeren, "mon ikke det er bedre at finde én, der ved mere om musik, til at finde ud af dét? Så kan vi synge den samme sang over hele landet engang imellem. Og det kan vi da glæde os til."
ka
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.