dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
DK Debat
Lobbyister har kilet sig ind mellem vælgere og politikere
Behovet for at gå vores demokrati efter i sømmene og diskutere, hvordan vi kan styrke det, er i dag mere presserende, end jeg havde forestillet mig, da vi gik i gang med arbejdet, siger Michael Bang Petersen, der er i spidsen for Magtudredningen 2.0.
Foto: Aarhus Universitet

Lobbyister har kilet sig ind mellem vælgere og politikere

Et uigennemsigtigt lag af lobbyister påvirker lovgivningen uden folkeligt mandat ifølge magtudredning.
12. JUN 2025 7.31

Det kræver abonnement at læse denne artikel.

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens § 11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt.

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra det pågældende medie.