dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Knap 45 mio. skal øge sundheden i almene boligområder

Kommuner, boligselskaber og mindre lokalsamfund kan via ny pulje søge støtte til at modvirke ulighed i sundhed.

En ny millionpulje skal bidrage til at fremme sundheden i blandt andet almene boligområder, oplyser Indenrigs- og Sundhedsministeriet. Puljen, der er på 44,6 millioner kroner, kan søges af blandt andet kommuner og boligselskaber til sundhedsfremmende indsatser og målrettet arbejde for at forebygge og modvirke ulighed i sundhed og bringe sundheden tættere på beboerne.

Baggrunden er, at flere af de knap en million danskere, der bor i en almen bolig, er markant mere syge end resten af befolkningen. Flere lider eksempelvis af kroniske sygdomme som KOL og diabetes. Samtidig er der en overrepræsentation af borgere med psykiske diagnoser.

- Det er helt afgørende, at vi mindsker den sociale ulighed, vi ser i sundhed, og det skal den nye pulje bidrage til, siger indenrigs- og sundhedsminister Sophie Løhde (V).

Hun fremhæver, at de almene boligselskaber sammen med kommuner, foreninger og andre nøgleaktører kan være med til at styrke sundhedstilbuddene, der hvor folk bor.

- Det er Aalborg Øst, hvor jeg selv har besøgt et sundheds- og kvarterhus med lægeklinikker, fysioterapi og sundhedspleje, et godt eksempel på, tilføjer ministeren.

Kommunerne kan styrke deres samarbejde med for eksempel boligselskaber, civilsamfund og det lokale erhvervsliv om indsatser som rygestopforløb, hjælp til sygdomshåndtering gennem lettere adgang til sundhedstilbud eller sundhedsfremmende tiltag gennem styrkede fællesskaber.

Den nye pulje løber fra 2026 til 2028. Puljen kan søges af kommuner i samarbejde med almene boligområder eller landsbysamfund.

Pengene kommer fra reserven til foranstaltninger på social-, sundheds- og arbejdsmarkedsområdet. Der forudsættes en egenfinansiering på mindst 25 pct. fra de deltagende kommuner.

Læs mere om puljen her.

Sundheden i almene boligområder

En analyse foretaget af BL – Danmarks Almene Boliger viser, at det halter med sundheden i almene boligområder.

  • Mere end hver fjerde beboer i almene boliger oplever at have et dårligt eller mindre godt helbred. I den øvrige befolkning er det hver syvende.
  • 76.000 beboere i almene boligområder har type 2-diabetes. Det svarer til 9,3 procent af beboerne. Til sammenligning er det 4,7 procent i den øvrige befolkning.
  • 53.000 har lungesygdommen KOL. På landsplan har 180.000 sygdommen. Dermed tegner beboere i almene boliger sig for 29 procent af sygdomstilfældene.
  • 14.000 ud af 32.000 danskere med en skizofreni-diagnose bor i en almen bolig. Det svarer til 44 procent.

dotn

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/knap-45-mio-skal-oege-sundheden-i-almene-boligomraader

GDPR