- Jeg vil dog gerne understrege, at der er stor forskel på alvoren af de fejl, embedslægerne finder. Det er rigtigt, at der er registreret fejl på halvdelen af de danske plejehjem, men dette tal rummer altså også fodfejl, der ikke berører beboerne på plejehjemmene. Som embedslægerne selv skriver det i deres rapport, er der kun alvorlige fejl og mangler på få procent af plejehjemmene. Helt nøjagtig fire procent af plejehjemmene.
- Jeg vil gerne understrege, at fejlene ikke opstår af ond vilje. Vi ved, at kommunerne tager medicinhåndtering over for de svageste ældre alvorligt, og vi ved også, at kommunerne gerne vil lære og lade sig inspirere af embedslægerne, slutter Tove Larsen og henviser til Sundhedsstyrelsens egen rapport. I rapporten fremhæves det igen i 2006, at både ledere og plejepersonale gør en stor indsats for at forbedre indsatsen over for de svage ældre på plejehjemmene.
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.