dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

KL indgår aftale om iværksættere

Aftale mellem KL og regeringen skal gøre det lettere at være iværksætter
KORT NYT
15. SEP 2006 15.10
KL og regeringen er enige om, at de nuværende 15 erhvervsservice-centre fra 2007 erstattes af fem regionale iværksætterhuse, hvori kommunernes specialiserede erhvervsservice indgår.
- Med aftalen er der skabt grundlag for at professionalisere og effektivere servicen for iværksættere og små og mellemstore virksomheder. Fremover kan de få adgang eller henvisning til alle former for relevant vejledning, rådgivning og hjælp, for eksempel om virksomhedsstart, finansieringsmuligheder, patentforhold, lokaleleje osv., i et mere sammenhængende vejledningssystem, siger KL?s formand Erik Fabrin.

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/kl-indgaar-aftale-om-ivaerksaettere

GDPR