En analyse der tilsyneladende viser, at kommunerne har større administrationer i dag end før kommunalreformen. Et budskab, der ganske naturligt har givet genlyd i medierne. Men det holder ikke, mener KL-direktør Peter Gorm Hansen.
- Analysen er fyldt med fejl og fejlfortolkninger. Alene det faktum, at CEPOS ikke korrigerer for de mange nye opgaver, som kommunerne har fået siden kommunalreformen er jo undergravende for deres analyse, siger han.
- Fx overtog kommunerne den 1. august 2009 driften af de statslige jobcentre, hvorved der blev flyttet over 1.000 administrative medarbejdere fra staten til kommunerne. Det kan vel næppe tolkes som et udtryk for, at kommunerne er blevet mindre effektive? Det svarer jo til at kritisere IKEA for at være blevet mindre effektive, da de ansatte personale til deres nye varehus i Odense.
KL har udarbejdet et notat, der fremhæver de mest åbenlyse fejl og fejlfortolkninger i CEPOS-analysen. Download notatet her.
Læs Uffe Steiners debatindlæg
tj
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.