- Hvis folk vil spille golf, må de også være parate til at betale for at behandle miljøet ordentligt, siger Conny Dideriksen (S) ifølge nyhedsbrevet MandatNet fra Amtsrådsforeningen. Hun er også næstformand i Amtsrådsforeningens miljøudvalg.
Cirka 12.000 hektar jord er i dag golfbaner, og om få år kan tallet være steget til 20.000 hektar. Alene i Nordsjælland bliver godt 1.000 hektar jord brugt som golfbaner. Omkring halvdelen af Danmarks 140 golfbaner er private.
Dansk Golf Union og Miljøstyrelsen drøfter i øjeblikket, om de private baner skal være omfattet af den frivillige aftale om sprøjtestop for amter og kommuner.
lg
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.