
VORDINGBORG: Indehaver af Bogø-virksomheden Thorglas, Thorstein Pjetursson, genkender alt for godt DI's kåring af Vordingborg som landets dårligste erhvervskommune.
- Jeg har tit en opfattelse af, at kommunen ikke prioriterer et frugtbart erhvervsklima særligt højt. I forvejen er vi udfordret af, at vi er geografisk placeret, hvor vi er, men det burde ikke være en hindring for at give de lokale virksomheder gode rammebetingelser. Jeg håber virkelig, at de lokale politikere nærstuderer undersøgelsen og lader sig inspirere af nogle af de kommuner i regionen, som klarer sig langt bedre f.eks. Kalundborg, Greve og Lolland, siger Thorstein Pjetursson.
Bedre til at lytte
Kåringen bekymrer det lokale folketingsmedlem Flemming Møller (V).
- En forudsætning for at sikre arbejdspladser og vækst på Sydsjælland er, at vi alle sammen trækker i samme retning. Derfor er det noget bekymrende, når DI's undersøgelse placerer Vordingborg Kommune på en sidsteplads ud af de 96 deltagende kommuner. Det er særligt de kommunale rammevilkår samt niveauet af afgifter og gebyrer, hvor Vordingborg Kommune klarer sig dårligt, fortæller Flemming Møller.
Han efterlyser, at det politiske flertal i kommunen i højere grad lytter til erhvervslivets ønsker. Sammen med flere andre lokale kanditater håber han landspolitisk at sætte fokus på problemet med erhvervsklimaet.
srl
Foto: http://www.flickr.com/photos/osde-info/with/2790094376/
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.