AKTUELT:FV26KL TopmødeFinanslov 2026BeredskabOK26Grøn trepartBudget 2026Podcast: Ledelse i forandring

Invasiv orm giver regning på 26 millioner i lystbådehavn

Pæleorme giver i den grad problemer i Vejle Lystbådehavn, der er nødt til at skifte træ ud for millioner.
4. MAJ 2026 8.48
VEJLE: I de sidste 15 år har såkaldte pæleorme spist så meget af træpæle i Vejle Lystbådehavn, at havnen skal repareres for 26 millioner kroner.

Træpælene er på grund af ormene i en sådan tilstand, at Vejle Kommune skal skifte dem ud med betonpæle. Det siger kommunens mobilitetschef, Paw Bro Larsen, til DR.

- Vi opdager, at særligt skærmen er hårdt medtaget af pæleorm og faktisk er i meget dårlig stand. Så dårlig, at du nogle steder kunne sætte en hånd direkte igennem skærmen, siger han.

"Skærmen", som skal beskytte havnen mod bølger og sand, er særligt hårdt plaget.

Ifølge mobilitetschefen er det kommet bag på kommunen, da der ellers er tale om en "meget robust træsort".

Vejle Kommune skal betale 20 millioner kroner for de nye pæle. Lystbådehavnen skal punge ud med de resterende seks millioner. Arbejdet ventes at være færdigt til sommer.

Pæleorme er en "træborende" musling, der spiser træ og lever af træets cellulose og plankton.

Tidligere har sultne pæleorme også spist dele af skibsvrag på havbunden. Det er blandt andet sket med fredede fund fra eksempelvis stenalderen og vikingetiden. Det har Politiken tidligere beskrevet.

Udviklingen har fået historikere og arkæologer til at advare mod pæleorme, skrev avisen.

/ritzau/

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/invasiv-orm-giver-regning-paa-26-millioner-i-lystbaadehavn

GDPR