dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Folkeskolen skal inddrage industrien

KORT NYT
20. DEC 2016 14.19

SYDDANMARK: Region Syddanmark vil med knap 3,5 mio. kr. fra uddannelsespuljen medfinansiere et nyt initiativ i Trekantområdet, der skal få flere folkeskoleelever til at overveje en karriere inden for industrien. Det gælder ikke mindst inden for industrien, hvor medarbejdere med produktionsrettede erhvervsuddannelser er en mangelvare, oplyser regionen.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/folkeskolen-skal-inddrage-industrien

GDPR