- Det er et flot resultat og godt gået af kommunerne i et år med store omstillinger og mange reformer, siger Erik Fabrin til Børsen.
- Budgetlægningen for 2007 har af mange grunde været den sværeste i mands minde. Nye kommuner, nye opgaver, ny udligning og hertil ret snævre økonomiske rammer for kommunerne. Det har været en stor udfordring for mange kommuner at levere varen, men kommunerne har påtaget sig det politiske ansvar og har trukket de vanskelige beslutninger ? med det resultat at budgettet for 2007 overholder aftalen, siger han.
Med en økonomiaftale, der er kommet i hus, vurderer Erik Fabrin, at det nuværende aftalesystem fungerer som det skal.
Vær glade for samfundet
Til gengæld siger Erik Fabrin til Berlinske Tidende, at han mener befolkningen skal stoppe klynkeriet:
- Vær glade for det samfund, I bor i, og for den service, der bliver leveret. Danmark er et af de lande i verden, som har den suverænt højeste service, siger han.
Erik Fabrin medgav i går, at nogen kommuner har måttet skære ned på enkelte områder, men så er der til gengæld andre kommuner, der har fået råd til mere, end de ellers havde.
- Gang på gang udråbes vi også til det land, som har de lykkeligste og gladeste borgere. Og det er da meget tilfredsstillende i et decentralt styret samfund, hvor det er kommunerne, der leverer servicen, siger han.
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.