dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Esbjerg brugte 120.000 kr. uden resultat

KORT NYT
8. MAR 2020 6.03

ESBJERG: 120.000 kr. har Esbjerg brugt på lobbyister, der skulle have trukket et nyt skattecenter og cirka 250 arbejdspladser til byen, skriver JydskeVestkysten. Men det blev uden resultat.

Valget faldt som bekendt på Fredericia som den jyske placering af skattecentret og Frederikssund som den sjællandske. Ingen Esbjerg.

Pengene blev blandt andet brugt på at udarbejde materiale, som fire Esbjerg-valgte Folketingspolitikere kunne bruge til at tale Esbjergs sag på Christiansborg. På trods af det mislykkede forsøg afviser borgmester Jesper Frost Rasmussen (V) ikke at bruge lobbyister en anden gang.

ibs

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/esbjerg-brugte-120-000-kr-uden-resultat

GDPR