I fordelingen af udvalgsposter mellem partierne i det nye Folketing har Sundhedsudvalget fået Rasmus Lund-Nielsen (M) som formand.
Han er nyvalgt ved FV22, og der er også udvalgets næstformand Mathilde Powers (S). Udvalget har følgende 29 medlemmer:
- Socialdemokratiet: Flemming Møller Mortensen, Astrid Krag, Rasmus Horn Langhoff, Camilla Fabricius, Anders Kronborg, Maria Durhuus, Matilde Powers (næstformand), Sara Emil Baaring, Frederik Vad.
- Venstre: Christoffer Aagaard Melson, Lars Christian Lilleholt, Hans Andersen.
- Moderaterne: Monika Rubin, Nanna W. Gotfredsen, Rasmus Lund-Nielsen (formand).
- SF: Kirsten Normann Andersen, Anne Valentina Berthelsen, Theresa Berg Andersen.
- Danmarksdemokraterne: Jens Henrik Thulesen Dahl, Marlene Harpsøe.
- Liberal Alliance: Louise Brown, Helena Artmann Andresen.
- De Konservative: Per Larsen, Lise Bertelsen.
- Enhedslisten: Peder Hvelplund.
- De Radikale: Lotte Rod.
- Nye Borgerlige: Kim Edberg Andersen.
- Alternativet: Franciska Rosenkilde.
- Dansk Folkeparti: Peter Kofod.
Artiklen er den sjette i en miniserie om de folketingsudvalg, der i særlig grad beskæftiger sig med DK Nyts emneområder. Se også:
- Nye medlemmer efter FV22 i Folketingets Børne- og Undervisningsudvalg
- Nybesætning efter FV22 af Folketingets Ældreudvalg
- Nye folk i Foketingets Socialudvalg efter FV22
- Nye medlemmer efter FV22 i Folketingets Udvalg for Landdistrikter og Øer
- Nye ansigter i Folketingets Indenrigsudvalg efter FV22
Serien fortsætter i formiddag.
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.