dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Nye medlemmer efter FV22 i Folketingets Børne- og Undervisningsudvalg

Folketinget har nysammensat sine udvalg efter FV22.
11. JAN 2023 14.00

I fordelingen af udvalgsposter mellem partierne i det nye Folketing har Børne- og Undervisningsudvalgetudvalget fået Karina Adsbøl (DD) som formand. Hun har været folketingsmedlem siden FV11, i de første år for Dansk Folkeparti, men siden sidste år først nogle måneder som løsgænger og derefter for Danmarksdemokraterne.

Næstformand er Frederik Vad (S), der er nyvalgt ved FV22. Udvalget har følgende 29 medlemmer:

  • Socialdemokratiet: Astrid Krag, Trine Bramsen, Kim Aas, Matilde Powers, Sara Emil Baaring, Thomas Skriver Jensen, Kris Jensen Skriver, Frederik Vad (næstformand).
  • Venstre: Anni Matthiesen, Hans Christian Schmidt, Peter Juel-Jensen, Morten Dahlin.
  • Moderaterne: Rasmus Lund-Nielsen, Rosa Eriksen.
  • SF: Jacob Mark, Charlotte Broman Mølbæk, Astrid Carøe.
  • Danmarksdemokraterne: Karina Adsbøl (formand), Marlene Harpsøe.
  • Liberal Alliance: Helena Artmann Andresen, Henrik Dahl.
  • De Konservative: Brigitte Klintskov Jerkel, Lise Bertelsen.
  • Enhedslisten: Victoria Velasquez.
  • De Radikale: Lotte Rod.
  • Nye Borgerlige: Mikkel Bjørn.
  • Alternativet: Helene Liliendahl Brydensholt.
  • Dansk Folkeparti: Alex Ahrendtsen. 

 

Artiklen er den femte i en miniserie om de folketingsudvalg, der i særlig grad beskæftiger sig med DK Nyts emneområder. Se også:

Serien fortsætter i morgen.

 

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/nye-medlemmer-efter-fv22-i-folketingets-boerne-og-undervisningsudvalg

GDPR