Der skulle gå halvandet år, inden statsministeren måtte ud sin første ministerrokade, der har efterladt Mogens Jensen på porten og bringer Flemming Møller Mortensen ind i det gode selskab som minister for udviklingssamarbejde.
Og i Nordjylland kunne man ånde lettet op, da de skrappe restriktioner fra denne weekend er lempet 14 dage før først meldt ud: Restriktionerne lempes, Nordjylland åbner igen.
I den kommunale andedam har København fået ny direktør i Socialforvaltningen, og flere spidskandidater positionerer sig op til KV21, som der i mandags var præcist et år til. Læs, hvor det ifølge eksperter kan blive særligt spændende at følge med i kampen.
I Holbæk er den yngste borgmester klar igen, og Dansk Folkepati bringer et kendt navn i spil, ved at Martin Henriksen bliver DF-spids på Stevns til KV21.
Enhedslisten i København er klar med endnu et navn til prioriteringslisten.
Se flere KV21-nyheder under vores tema.
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.