Forslagene til reform af den kommunale udligningsordning vil for tre af de fem modellers vedkommende øge antallet af nettobetalende kommuner fra 10 til 11, viser en sammenstilling af en opgørelse fra Økonomi- og Indenrigministeriet af udligningen for 2018 med de effekter for 2022 af de fem reformmodeller, som ministeriets Finansieringsudvalg har beregnet.
Prøv DK Nyt i 14 dage
Nyheder er værd at betale for
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.