AKTUELT:FV26KL TopmødeFinanslov 2026BeredskabOK26Grøn trepartBudget 2026Podcast: Ledelse i forandring

Ivana Trump døde efter fald på trappe i sin lejlighed

16. JUL 2022 0.01
Der er ingen mistanke om, at der ligger en kriminel handling bag den forhenværende præsidents kones død.

Ivana Trump, ekskone til forhenværende præsident Donald Trump, døde af skader på sin torso, som hun pådrog sig i en ulykke i hendes lejlighed torsdag, da hun faldt på en trappe.

Det oplyser en talsmand for retsmedicineren i New York ifølge nyhedsbureauet dpa.

En politibetjent har tidligere oplyst, at Ivana Trump var blevet fundet død på trappen i sit hjem, og at der ikke var nogen mistanke om, at der lå en kriminel handling bag hendes død.

- Retsmedicineren har fastslået, at hendes dødsårsag var en ulykke forårsaget af stumpe stødskader på hendes torso, lyder det fra retsmedicinerens kontor.

Det oplyses videre, at man ikke vil kommentere mere på efterforskningen.

Ivana Trump, der blev 73 år gammel, var gift med Donald Trump fra 1977 til 1992.

De har sammen børnene, Ivanka, Donald Junior og Eric Trump.

/ritzau/

Fra forsiden:

GDPR