
AARHUS: Børn af internationale medarbejdere i Aarhus får i fremtiden mulighed for at lade deres børn gå i dagtilbud med engelsk som hovedsprog. Den stadig større internationalisering i Aarhus fører internationale medarbejdere og deres familier til byen. Medarbejderne har hidtil alene haft mulighed for at lade deres børn gå i dansksprogede dagtilbud, men nu åbner Aarhus Kommune for at drive institution på engelsk.
Det fremgår af en indstilling, som Aarhus Kommunes Magistrat netop har tiltrådt.
Borgmester Nicolai Wammen siger:
- Sammen med tilbud om international skole, gymnasium og videregående uddannelse betyder det, at vi som by kan tilbyde hele paletten til den internationale arbejdskraft, vi har så stor brug for.
Med beslutningen gives der dispensation til at oprette et privat, internationalt dagtilbud med engelsk som dagligt sprog. Dagtilbuddet skal være målrettet børn og internationale medarbejdere, der opholder sig i Danmark i en tidsbegrænset periode.
For at sikre integration og medborgerskab hos udlændinge i Danmark er der i dag et generelt krav om, at dansk skal være hovedsprog i dagtilbud. Dette krav kan der med den nye beslutning gives dispensation fra.
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.