dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Viborg forventer 800 nye studerende de kommende år

KORT NYT
24. AUG 2024 10.55

VIBORG: 30 studerende er netop startet på veterinærmedicin på AU Viborg i Foulum. Det har ikke før været muligt at studere til dyrlæge udenfor København. Samtlige af de 30 studerende kommer fra Jylland og Fyn, og størstedelen er allerede flyttet til Viborg. Kommunen forventer, at 75 pct. af de studerende vil bosætte sig i området, skriver TV MidtVest.

- Vi har lavet undersøgelser og spurgt de studerende. 50 pct. siger, at de helt sikkert vil bosætte sig. 25 procent siger, at de regner med det. Nogle pendler i starten. Hvis man skal studere i fem et halvt år, tror jeg ikke, man bliver ved med at pendle. Men det får vi se, siger borgmester Ulrik Wilbek (V).

Kommunen forventer, at det samlede antal studerende på sigt vil være omkring 800, efterhånden som nye årgange starter op de kommende år. I år var der 377 personer, der havde søgt uddannelsen som første prioritet.

SRS

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/viborg-forventer-800-nye-studerende-de-kommende-aar

GDPR