- Det kan måske hænge sammen med, at patienterne fikseres mindre med medicin. Det kunne være, fordi vi har en åben psykiatri. Når livet brænder sammen for folk med en svær, pyskiatrisk lidelse, blive de måske tvangsanbragt. Og så bruger man måske en bæltefiksering, indtil der er ro på folk, eller indtil medicinen virker. Det er i hvert fald et bud på en forklaring. Men det ville da være bedre at få det undersøgt i stedet for at gætte, siger Karen Klint.
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.