dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi
Foto: Frederikshavn Kommune.

Udvalgs-næstformand stopper i protest mod 'skjulte dagsordener'

Byrådsmedlem i Frederikshavn Pia Karlsen (V) vil efter syv år på posten ikke længere være næstformand i Børne- og Ungdomsudvalget
29. AUG 2016 10.02

FREDERIKSHAVN:  'Min oplevelse er, at arbejdet i udvalget har ændret sig og har fået karakter af 'skjulte dagsordner' og 'fordrejninger' - grænsende til manipulation.'

Sådan lyder et afgørende afsnit i en pressemeddelelse fra Frederikshavn-politiker Pia Karlsen, der nu beder sin gruppeformand om at måtte slippe for hvervet, som hun har haft i syv år.

Over for Nordjyske uddyber hun kun antydningsvist - hvilke sager, det nærmere drejer sig om - og hvad der er foregået:

- Det er en følelse jeg sidder med. Den var der ikke, da jeg selv var formand i 2015, mens Christina Lykke Eriksen SF (den nuværende formand) havde barselsorlov. Jeg synes, det er ærligt, at melde ud, hvorfor jeg stopper, når nu jeg har mistet tilliden til, at jeg får de rigtige oplysninger som politiker, og når jeg ikke tror på, at den tillid kan genopbygges.

'Grænsende til manipulation'
I Pia Karlsens pressemeddelelse lyder det endvidere:

'Mit politiske arbejde skal bygge på et godt og tillidsfuldt samarbejde på alle niveauer og jeg må grundlæggende have tillid til, at det materiale og de indstillinger jeg bliver forelagt, er udfærdiget for at kvalificere de bedste mulige beslutninger. Beslutninger, der giver god mening.

Arbejdet i Børne- og ungdomsudvalget har en rigtig stor plads såvel i mit hoved som i mit hjerte og er derfor også været et område, jeg tildeler rigtigt mange timer - i godt og tæt samarbejde med mine to kollegaer i udvalget. Det har jeg det rigtigt godt med - fordi det er, en for mig, meget vigtig opgave og tillid jeg er tildelt her.

Men jeg har 'mærket efter' og er nået frem til, at jeg ikke kan fortsætte arbejdet i et udvalg, hvor jeg, hvad enten det er berettiget eller uberettiget, har mistet tilliden til ledelsen i den forvaltning der skal gøre os politikere i stand til at træffe kvalificerede beslutninger.

Personligt mener jeg, at man grundlæggende bør arbejde politisk (uanset partifarve) for de bedst mulige forhold - i vores udvalg for de yngste borgere. Deres hverdag, uddannelse og bedst mulig afsæt i livet skal være omdrejningspunktet i arbejdet - naturligvis med individuelt afsæt i hver vores ideologi.

Min oplevelse er, at arbejdet i udvalget har ændret sig og har fået karakter af 'skjulte dagsordner' og 'fordrejninger' - grænsende til manipulation.

Fokus og min indsats skal være rettet mod børnene, de unge, deres familie og de ansatte der yder en kæmpe indsats, for at få det hele til at hænge sammen. Min energi skal bruges arbejdet for dem og ikke på evt. konspirationsteorier og politiske rævekager. Det er området alt for vigtigt til.

Man skal vælge sine kampe med omhu - når politiske kampe bliver af en sådan karakter, at man ikke længere 'kan holde det ud' - at det mere handler om kampe end om det bedst mulige resultat, så skal man stoppe op og mærke efter. Jeg kunne mærke, at for mig, er det ikke længere muligt at fortsætte i udvalget, hvis mit politiske arbejde skal være værdigt og jeg skal kunne se mig selv i øjnene.'

 

ka 

 

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/udvalgs-naestformand-stopper-i-protest-mod-skjulte-dagsordener

GDPR